Tecno Spark 20 Pro Plus (8/256 GB)New
Green| Global| 256GB
৳26899 Tk
The Tecno Spark 20 Pro Plus offers a powerful 8GB RAM and 256GB storage, ideal for multitasking and gaming. Equipped with a 50MP dual-camera system and a large 6.8-inch display, it delivers an immersive experience, along with a long-lasting 5000mAh battery for extended usage.
Status :
Stock Available
Warranty :
Official Warranty
256GB
8GB
Region:Global
specifications
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Dimensions | 168.9 x 76.6 x 8.8 mm |
| Weight | 200 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 12, HiOS 8.6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 5G |
| Network | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Memory | 8GB RAM, 256GB storage |
| Main Camera |
50 MP (wide), 2 MP (depth)
|
| Selfie Camera |
8 MP (wide)
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro |
| Battery Info | 5000mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | USB Type-C, 3.5mm headphone jack, face unlock |



